UPOTREBA MEDVEDJEG GROZDJA U FITOTERAPIJI

Zakljucak: …………………………………………………………………………………………..6

Literatura: ………………………………………………………………………………………….7

Uvod

Priroda nam nudi veliki izbor ljekovitog bilja. Ono uvijek može pomoći u lječenju mnogih bolesti i tegoba. Lječenje biljem ili fitoterapija koristi se vjekovima, i to veoma uspešno. Pre pedesetak godina, ljekovito bilje je bilo zapostavljeno, zbog sintetičkih ljekova, a u novije vreme ponovo dobija na značaju.

Medvedje grozdje

Višegodišnji zimzelen grm, visine do 70 cm. Ima jajaste, čvrste, kožnate listove. Cvjetovi su zvonasti, bijeli ili svijetlo ružičasti, obješeni u grozdovima. Plod je crvena, okrugla boba i obod je povijen na dolje. Raste u srednjoj i sjevernoj Evropi i zapadnom Sibiru, na većim planinskim masivima preko 1200m nadmorske visine, na suvom, peskovitom i kamenitom zemljištu.

Latinski se naziva: Arctostaphylos uva-ursi L. (Ericaceae)

Drugi nazivi su: medvedika, uva, toloknjanka.

Za lijek se koristi list.

Hemijski sastav:

List medvetke sadrži 3-8% hidrohinonskih derivata (arbutin i metil-arbutin), iridoide, flavonoide, 6-7% tanina, triterpene. Sadrži do 10% fenolnih heterozida (arbutozid i metil-arbutozid), iridoidne heterozide, 1-2% flavonolnih heterozida, 10-20% taninskih materija (uglavnom galotanina), kao i triterpenska jedinjenja u količini 0,4-0,8% (ursolna kiselina i uvaol). Tanini štite fenolne heterozide od enzimskog razlaganja i oksidacije.

On djeluje kao: diuretik, astrigent, demulcent, anti-mikrobik.

Zbog toga ne preporucuje se tokom trudnoce, tokom dojenja, kao ni kod djece mladje od 12 godina.

Upotreba

Poznat i raširen lijek za liječenje bolesti organa za mokrenje. Potiče izlučivanje mokraće i vrši dezinfekciju mokracnih organa,

katara sluzokože mokraćnih kanala, kod upale bubrega, kamena i pjeska u mokraćnim kanalima. U narodnoj medicini se koristi kod infekcija mokraćnih puteva i u čajnim mješavinama u kombinaciji sa biljkama koje podstiču izlučivanje mokraće. Koristi se osušen list (Uvae ursi folium).

Zakljucak

Bilje sadrži dosta hranljivih i ljekovitih sastojaka, samo ga treba dobro izabrati, čuvati i pripremati, kako bi se ostvarila prava korist.

Većina ljudi ljekovito bilje koristi kao pomoćno sredstvo za lječenje, dok se ono u nekim slučajevima pokazalo kao jedino ili nezaobilazno sredstvo za lječenje. I savremena farmacija i kozmetika sve više koriste sastojke iz ljekovitih biljaka za pravljanje ljekova i preparata za lječenje mnogih bolesti.

Literatura:

POSTANI I TI KOZMETICAR-ESTETICAR