Select Page

POGLEDAJTE ŠTA UČIMO NA ŠESTOM PREDAVANJU na kursu profesionalnog šminkanja

Na šestom predavanju

Na šestom predavanju se radila  tehnika nanošenja maskare, ruža za usne i pravilnom promeru obrva radi daljeg iscrtavanja, ali i još jednom važnom načinu šminkanja oka “ketty eyes” tehnici.
Nakon prezentacije koju radi profesor na modelu, polaznice akademskih kurseva vežbaju jedna na drugoj.

ISTORIJA MASKARE

Verujem da  ne postoji devojka koja makar jednom u zivotu nije koristila maskaru. Verujem da vecem procentu devojaka i zena maskara predstavlja deo sminke koji svakodnevno koriste. Koliko ste puta cule da devojka nanese masakru, sjaj i njeno sminkanje je gotovo? Mozda sam ja jedna od njih J A verujem da mnogo takvih devojaka i zena upravo cita ovaj tekst.

No, odakle nama ta maskara? Ko je stvorio nesto tako vredno i znacajno? Nesto bez cega danasnje zene ne mogu!

Prvo, etimologija reci maskara nije bas najjasnija, ali se smatra da je nastala od spanske reci máscara, koja znaci maska ili mrlja, ili od italijanske reci maschera, koja takodje znaci maska. I na portugalskom jeziku rec máscara oznacava masku, dok slicna rec mascarra znaci tamna ili garava mrlja. Medjutim, ima naznaka da poreklo reci maskara treba traziti u arapskom jeziku, u kome rec maskharah znaci pajac.

Od kad datira ovaj proizvod?

Maskara je jedan od preparata dekorativne kozmetike koji se pojavio jos u Starom Egiptu. Na osnovu zapisa poznato je da su i muskarci i zene jos oko 4000. godine pre nove ere koristili supstancu koja se nazivala “kohl” kako bi potamnile trepavice, obrve ili oci. Koriscen je u svrhu zastite duse od zlih duhova. Verovali ili ne, tzv “kohl” sastojao se od uglja, pepela, cadji, krokodilskog izmeta, meda, a kako bi bio sacuvan od kise, dodavana je i voda. Medjutim, koristili su i sastojke iz biljaka i zivotinja kako bi napravili crni pigment. Kasnije je koriscen i u drugim civilizacijama, kao sto su Vavilon, Rimsko carstvo… Arapi su poceli da koriste ovu supstancu kao sminku koju su nanosili na svoje oci. Nakon sto je prenesena u Evropu, u periodu renesanse, maskara je smatrana iskljucivo kozmetickim preparatom.

Prve maskare nimalo nisu licile na nase danasnje. Pre cemo reci da su bile neka vrsta pudera, ili senke. Naime, supstanca koja je koriscena kao maskara bila je u obliku praha ili presovana kao danasnji puderi ili rumenila. Pravljene su od pigmenata, koji su se mleli u mlinovima i dobijali oblik praha. Vremenom, ovaj prah sve je vise koriscen u kompaktnom obliku. Nanosen je vlaznom cetkicom kako bi omeksao i kako bi bilo lakse naneti ga na trepavice.

Tokom vekova zene su sve svoje slobodno vreme posvecivale ulepsavanju. U viktorijanskoj eri, pocevsi od 1830-ih godina, duge i guste trepavice ponovo su bile lepotni ideal. Tako su viktorijanske dame pokusale da naprave jednu vrstu maskare. One su na tanjiricu zagrevale mesavinu pepela i odredjenih bobica, a zatim tu mesavinu nanosile na svoje trepavice. Ovaj izum nikada nije komercijalizovan, vec je upotrebljivan samo unutar domova.

Danasnji oblik maskare nije bio poznat do XIX veka.  Godine 1872. otkriven je vazelin, koji je kasnije postao glavni sastojak maskare. Hemicar Eugene Rimmer napravio je prvo pakovanje maskare. Sa druge strane Atlantskog okeana, T. L. Williams napravio je slicnu supstancu za svoju sestru Mejbl. Napravio je mesavinu vazelina i ugljene prasine i prstima je naneo na trepavice svoje sestre. Posvetio se usavrsavanju i proizvodnji tadasnjih maskara, iz cega je i nastala firma Maybelline (Mejblilin) – sto je kovanica od sreci Mejbl i vazelin. Tako su ova dva coveka stvorila danasnju maskaru, sacinjenu od mesavine vazelina i uglja.

Medjutim, pojavila se nova potreba za preciznijim nanosenjem. Upotreba vlazne cetkice nije bila precizna i nanosenje maskare bilo je poprilicno neuredno. Znacajnije otkrice desilo se 1957. godine kada je Helena Rubinstajn napravila revoluciju u koriscenju maskare – promenila je oblik. Maskara vise nije pravljena u vidu praha ili u njegovom kompaktnom obliku, vec u obliku kremastog losiona. Pakovana je u tube, a prodavana zajedno sa cetkom koja je podsecala na cetkicu za zube.  Iako nije bilo najpreciznije resenje za nanosenje maskare, svakako je predstavljalo jedan od znacajnih koraka ka danasnjem obliku.

Ubrzo nakon toga patentiran je novi oblik cetkice pomocu koje nanosimo maskaru.  Bila je u obliku stapica na kojima su se nalazili zlebovi. Ubrzo je zamenjana cetkicom koja je podsecala na danasnju, a sama promena aplikatora ucinila je maskaru laksom za nanosenje, a ujedno i najpopularnijim preparatom dekorativne kozmetike.

Godine 2005, Procter & Gamble (americka internacionalna kompanija koja se bavi proizvodnjom robe koja predstavlja potrebu potrosaca) izumeli su cetkice koje su umesto najlona dobile termoplasticne cekinje.  Prva takva cetkica bila je u pakovanju maskare Max Factor Lash Perfection.

Ali, sta je sa vodootpornom maskarom? Mnoge devojke je ne vole previse, jer ju je jako tesko skinuti i potrebni su odredjeni preparati. Mada, postoje trenuci kada je ona vise nego pozeljna i potrebna, a to su one situacije u kojima su suze neizbezne. Tako se veliki broj devojaka odlucuje za vodootpornu maskaru upravo na dan kada ne uspevaju da zadrze suze – na dan svog vencanja. Prva takva maskara stvorena je 1938. godine, a 50% cinio terpetin (supstanca koja nastaje destilacijom smole sa borova). Ovakav sastav maskare izazivao je mnoge alegrije, te je vremenom menjan, stekavsi danasnji sastav sezdesetih godina XX veka.

Kazu da su oci ogledalo duse i svaka od nas zeli da nase oci odaju sto lepsu sliku o nama. Mozda zato koristimo maskaru. Slazete se? Ceo zivot tragamo za onom maskarom koja ce nase trepavice uciniti gustim i dugim, a nase oci neodoljivim. Danas postoji pregrst vrsta maskara (tu mislim i na oblik cetkice) i boja. Nije crna jedina koja postoji – gde su tu braon, plava, zelena i druge. Da ne zaboravimo i providnu maskaru koja nasim prirodnim trepavicama samo daje definiciju.

Kao sto ste videli, maskara je presla veoma dug i trnovit put do danasnjeg oblika. Mislim da je nemoguce prebrojiti sve maskare koje danas postoje, nezavisno od proizvodjaca. Ukoliko jos uvek niste pronasle maskaru koja odgovara bas vasim trepavicama, ne odustajte. Tehnologija ide unapred, a broj maskara neprekidno raste J Ja sam svoju nasla, a o njoj u nekim od sledecih tekstova.