Select Page

Akademija „Purity”
Beograd, Srbija 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MANIKIR I PEDIKIR

 

 

 

 

 

Profesor: Tanja Zdihan
Student: Damjanovic Milica

 

 

 

 


 

Sadrzaj:

 

 

UVOD………………………………………………………………….. 1

 

KLASICNI MANIKIR………………………………………… 2

 

GELLAK…………………………………………………………. 3

 

NADOGRADNJA I IZLIVANJE NOKTIJU……………  4

 

PEDIKIR…………………………………………………………  6

 

ZAKLJUCAK……………………………………………………  7

 

LITERATURA………………………………………………….  8


UVOD:

 

Kao i lice, ruke su prve na sta obratimo paznju, kako kod sebe, tako i kod drugih. Nazalost stetni uticaji iz nase okoline, kao sto su hladnoca ili razna hemijska sredstva koja se koriste u domacinstvu isusuju kozu ruku cineci je grubom i ispucalom. Poceci ulepsavanja ruku poticu iz Egipta, jos u najstarije doba ljudske civilizacije. Manikir je nega ruku, stanje, oblik i cistoca ruku su najbolji pokazatelji licne higijene i kulture. Zato je vazno sprovoditi tretman manikira barem jednom mesecno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                                                                                                        Klasican manikir:

 

 

Podrazumeva oblikovanje noktiju, poliranje nokatne ploce, sređivanje zanoktica, piling, masazu i lakiranje. Osim klasicnog manikira mozemo izdvojiti i ojacanje prirodnih noktiju, nadogradnju i izlivanje. Radimo gel i akril tehniku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Gellak:

 

Je relativno nova tehnika lakiranja noktiju na našim prostorima. Trajni lak u boji se nanosi kao lak, a traje kao gel. To je polutrajna boja savrsena za one koje ne vole veštačke nokte jer ne ostećuje prirodne nokte. Nanosi se tanak sloj baze, zatim dva sloja trajnog laka u boji i na kraju top gel lak za sjaj. Za samo 10-ak minuta imacete nokte u zeljenoj boji sa besprekornim sjajem koji traje čak tri nedelje.

Korekcija se radi tako sto se isturpija zavrsni sjaj, vata natopi cistim acetonom stavi na nokte I oblozi aluminijskom folijom. Drzi se oko 20-tak min I kada se skine gellak se samo sljusti I tehnika se onda vrsi opet ispocetka.

 

 

 

 


Nadogradnja i izlivanje noktiju:

 

Kod nadogradnje noktiju podrazumeva se nadogradnja tipsama. To je resenje za one koji grickaju nokte, a zele duge nokte.

Tehnika se radi tako sto se nokat pripremi. Prvo ide sredjivanje zanoktica,oblikovanje nokta turpijom,  zatim turpijanje povrsine ploce nokta turpijom, pa blok turpijom kako bi odmastili nokatnu plocu. Posle pripreme nokta sledi mazanje prajmera koji moze biti kiselinski ili bezkiselinski, kako bi noktna ploca jos vise dehidrirala I doslo do boljeg spajanja prirodnog nokta I vestackog, ili gela ako radimo tehniku izlivanja. On se susi na vazduhu.  Za one kojima se ruke jako brzo znoje prije prajmera mozemo koristiti I dehidrator.

Ako lepimo tipsu, prvo je moramo izmeriti sa sirinom nokta, kada nadjemo odgovarajucu, na tipsu stavljamo lepak, I tipsu lepimo na trecinu nokta, odozdo ka gore kako ne bi usao vazduh. Ako postoji visak lepka, to obrisemo. Skratimo nokat do zeljene duzine. Zatim se malo turpija prelaz izmedju tipse I prirodnog nokta kako bi bili u ravni. Nakon toga mazemo gel. Nakon susenja u lampi turpijamo ga kako bi bio ravan po povrsini, turpijom pa blok turpijom. Zatim ide gel u zeljenoj boji, I na kraju zavrsni sjaj I ulje za zanoktice.

Sto se  tice izlivanja priprema nokta je ista I najvaznija kod ove tehnike. Dugotrajnost I postojanost noktiju u narodnom period najvise zavisi od pripreme. Na taj nacin vestina manikira dolazi do izrazaja. Ukoliko izlivamo nokat, prvo se postavi kalup pa se izlije gel u dva sloja. Zatim  se posle susenja ocisti se alkoholom kako se ne bi lepio, pa turpija i oblikuje, prvo turpijom pa blok turpijom. Posle toga ide gel u zeljenoj boji, zavrsni sjaj i ulje za zanoktice. Moze se rediti gelom ili akrilom.

 

 

Korekcija kod nadogradnje je takva sto se uvek mora stavljati nova tipsa.

Korekcija kod gel tehnike je takva sto turpijamo sve do prvog sloja gela kojeg smo naneli. Gledamo da li je negde usao vazduh, i to moramo ukloniti. Kada se to uradi, opet ide sredjivanje zanoktica, mazanje prajmera samo na prirodni nokat kako bi doslo do boljeg spajanja prirodnog nokta i gela. Gel ide u jednom sloju, turpija se i pravi oblik. Ide gel u boji i zavrsni sjaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pedikir:

Svakako preporucuje se, ne samo u proljece nego  cele godine, cak i u ovim hladnim danima, da se stopala redovno neguju i odrzavaju profesionalnim pedikirom, jer je on garancija lepih, zdravih i negovanih stopala.

Sta je profesionalni pedikir?
To je kozmetički tretman nege stopala, i zavisno  od želja ali i potreba klijenata postoji nekoliko vrsta pedikira.

Pedikir, zavisno od potreba korinsika može biti različita:

Klasičan pedikir, to je kozmetički tretman zdravog stopala kod koga se obrađuje stopalo koje se redovno održava u salonu, otklanja se eventualna zadeblljana koža, tretira se kožica oko noktiju, uz prethodno natapanje u toploj kupki, lagana masaža, ulepšavanje i lakiranje.

Medicinski pedikir podrazumeva tretman zdravstvenih problema koje nalazimo na stopalima: jako zadebljane kože i problema kao što su urasli nokti, gljivice, kurije oko, dijabetičko stopalo, pukotine i sl. Medicinska nega stopala danas se naziva podologija.

Spa pedikir predstavlja opuštajuću negu stopala i negu umornih nogu, obuhvata posebnu vrstu masaže stopala, pilinge, hranljive maske i pri tom se ljudi mogu jednostavno opustiti i odmoriti.

Izbor tipa pedikira svakako zavisi od želja korisnika, ali i od stručnih saveta kozmeticara.

Pedikir je preporucljivo raditi jednom mesecno, ali i kucna higijena se mora odrzavati. Kako radi estetike tako i da ne bi doslo do urastanja noktiju, gljivica, ili bilo koje druge bolesti noktiju. Preporucuje se svako dva dana hidrogenom od 3% omeksati kozicu oko noktijui ocistiti kanale. Pete treba jednom sedmicno isturpijati, ali ne treba pretjerivati sa turpiojanjem nego ostaviti onaj prci sloj koze koji sluzi kao zastita.

 

Zakljucak:

 

U svim gore navedenim slucajevima korekcija se radi svake na 3 do 4 nedelje sto zavisi od umece nail-dizajnera, brzine rasta noktiju, ali I od toga kako ih cuvate. Nokte ne treba grickati kako prirodne tako I one koji nisu vasi, udarati ili bilo sta slicno. Kao I na rukama nega se treba voditi I na nogama, a pogotovo tokom zimskim I hladnih dana, ili pod bilo kojim stetnim faktorom.

Napomena za kozmeticare je da uredno vode sterilizaciju I dezinfekciju predmeta sa kojim rade I prostopa u kojem rade

Jer zdravlje I lepota uvek idu zajedno.

 

 

 

 


Literatura

 

https://lepotica.rs/nokti-manikir-pedikir/izlivanje-ili-tipse

 

http://www.vamp.rs/sr/usluge/manikir-448

 

https://sveonoktima.wordpress.com/2012/02/03/pedikir/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POSTANI IN TI KOZMETICAR-ESTETICAR

vise informacija na telefon:

MANIKIR I PEDIKIR