HIPOVOLEMISKI SOK
AKADEMIJA ZA ESTETIKU I KOZMETOLOGIJU PURITY
HIPOVOLEMISKI SOK
PATOLOGIJA
SEMINARSKI RAD
Student:Jelena Spasojević
Profesor:Olivera Dančetović
Beograd 2019
SADRŽAJ
Uvod…………………………………………………1
Uzrok nastanka………………………………….2
Stadijum hipovolemisog šoka……………3
UVOD
Šok je stanje organizma sa teškim poremećajem cirkulacije koji dovodi do kritičnog smanjenja snabdevanja tkiva I organa krvlju(mozga,srca,bubrega,…) I nedovoljno snabdevanje ćelija kiseonikom.
Hipovolemiski šok nastaje zbog smanjenja volumena krvi,najčešće zbog brzog,iznenadnog,I masivnog krvarenja,stoga se čestona naziva hemoragiski šok.
U kliničkoj slici šoka konstatuju se:
- Snižen krvni pritisak (hipotenzija).
- Ubrzan rad srca (tahikardija), retko bradikardija.
- Poremećaji svesti (pospanost, koma).
- Smanjena diureza (oligurija, anurija).
- Bledilo, hladna znojava koža, retko topla i crvena kao kod septičkog šoka.
1
UZROK NASTANKA
Posledica je smanjenje volumena krvi (aktivni gubitak 15-20% ukupnog volumena krvi) zbog:
- obilnog intra i ekstrakorporalnog krvarenja ( povrede, poremećaj koagulacije, GIT krvarenja, rupture, aneurizme)
- gubitka plazme (opekotine,sepsa,…)
- gubitak velike količine ekstracelularne tečnosti (ECT) (povraćanje, uporen dijareje, dehidratacije)
2
STADIJUM HIPOVOLEMISKOG ŠOKA
Kliničke manifestacije hipovolemiskog šoka su, u većini slučajeva, u direktnoj korelaciji sa količinom izgubljene krvi, pa se na osnovu procenta izgubljenog volumena krvi, hipovolemiski šok klasifikuje u četiri stadijuma:
1.stadijum-gubitak do 15%-volumena krvi (750ml)
Gubici do 750 ml krvi ne uslovljavaju nikakve specifične znake i simptome. Obično nema promena krvnog pritiska, pulsnog pritiska i respiratorne frekvence. Kapilarno punjenje je obično normalno. Odloženo kapilarno punjenje ili duže od 3 sekunde, korelira sa gubitkom od 10% volumena. Diureza je normalna. Stanje svesti je normalno ili se viđa anksioznost i uznemirenje zbog prisutnog krvavljenja, kao posledica psihičke iritacije, a ne biohemijskih poremećaja u ćelijama mozga.
3
2.stadijum gubitka od 15%-30% volumena krvi (do 1500ml)
Klinički simptomi u ovom stadijumu uključuju: tahikardiju (srčana frekvenca > 100/min), tahipneju, pad pulsnog pritiska, hladnu, vlažnu, lepljivu kožu, odloženo kapilarno punjenje, smanjenu diurezu (od 20-30 ml/h).Klijent je obično anksiozan, ponekad i agresivan.Pad pulsnog pritiska je rezultat povećane koncentracije cirkulišućih kateholamina i njihove aktivnosti, što rezultira porastom periferne vaskularne rezistence i posledičnim porastom dijastolnog krvnog pritiska.
3.stadijum-gubitak od 30%-40% volumena krvi (2000ml)
Ovaj stadijum karakterišu: nizak sistolni i dijastolni pritisak, fliforman puls sa tahikardijom većom od 120/min, značajna tahipneja (broj respiracija > 20/min), oligurija i signifakntne promene mentalnog statusa, kao što su konfuzija i agitacija. Ovi klijenti zahtevaju transfuziju krvi, a odluka se bazira na inicijalnom odgovoru na tečnost.
4
4.stadijum.gubitak veći od 40% volumena krvi (2,5-3litra)
Ovaj stadijum karakterišu: značajna tahikardija, izrazito nizak sistolni pritisak, uzak pulsni pritisak ili nemerljiv dijastolni pritisak, oligurija ili anurija, izraziti poremećaj mentalnog statusa i/ili gubitak svesti. Koža je hladna i bleda. Ovo je životno ugrožavajuće stanje i zahteva momentalan tretman i lečenje.
5
Literatura
http://blog.eklinika.rs/hipovolemijski-sok/
https://www.researchgate.net/publication/281243600_Inicijalni_tretman_bolesnika_u_hemoragijskom_soku