ELEKTROFOREZA LEKOVA I TRETMAN AKOZNE KOZE
Akademija „Purity”
Specijalni tretmani
Beograd, Srbija 2019
ELEKTROFOREZA LEKOVA I TRETMAN AKNOZNE KOZE
(Seminarski rad)
Profesor: Ivana Stanojevic
Student: Milica Damjanovic
SADRZAJ:
UVOD: …………………………………………………………………………… 2
Priprema rastvora leka koji se koristi putem elektoforeze:..3
TRETMAN AKOZNE KOZE: ………………………………………………. 5
ZAKLJUCAK: …………………………………………………………………… 6
Literatura: …………………………………………………………………….. 7
UVOD
Elektroforeza lekova je unosenje lekova u organizam putem glavanske struje. Posto se ove aplikacije vrse istim aparatima kao I galvanizacija onda ce priprema aparata I pacijenta kao I odredjivanje intenziteta I vremena trajanja biti istovetna galvanizaciji.
Koriste se dve elektrode: -aktivna (na mestu koje se leci)
-nekativna ( kod klijenta u ruku)
Priprema rastvora leka koji se koristi putem elektroforeze
Za aplikaciju lekova u elektroforezi najcesce dobijamo vec gotve rastvore lekova u 1-10% rastvorima pa tako pripremljenje sipamo u epruvete I stavljamo u topla kupatila kako bi se pre nanosenja na zeljenu povrsinu zagrejali na odredjenu temperature.
Toplo kupatilo je uredjaj u obliku dublje kutije koja u zidovima ima grejace. Pri ukljucenju u strujno kolo grejaci prenose toplotu na obicnu vodu koju smo sipali u unutrasnjost suda I na taj nacin indirektno zagrejavaju u epruvetama rastvore.
Primena
U ovoj procedure ima izvesnih razlika koju su veoma bitne I koje ako nisu uzete u obzir iskljucuju elektroforezu kao korisni terapijski postupak. Vazno je paziti na sledece : elektroforeza se aplikuje preko istih metalnih elektroda kao direktna galvanizacija. . Lek se unosi u rastvorenom jonskom obliku (1-10%) sa one elektrode koja ima isto naelektrisanje kao i njegova aktivna supstanca. Iz tog razloga primenjuju se hidrosolubilni lekovi koji se unose kroz izvodne kanale znojnih i lojnih žlezda, stvarajući u koži i potkožnom tkivu depo koji posle izvesnog vremena (u zavisnosti od vrste leka) prelazi u sistemsku cirkulaciju.
Prilikom elektroforeze istovremeno deluje i lek i galvanska struja.
Na količinu unetog leka utiču intenzitet galvanske struje i vreme njene primene i izražava se u mA/min. Gaza za elektroforezu moraju biti posebne, za svaki lek zasebna gaza koja ce se koristiti samo za natapanje istim lekom. Posle svake upotrebe gazu prati u destilovanoj vodi I posudici. Posto smo izvrsili proveru aparata I provodnika kao I inspekciju koze , pristupamo natapanju gaze. Gaza se natapa destilovanom ili redestilovanom vodom a ne fizioloskim rastvorom ili vodom iz cesme. Destilovana voda, iz koje su eliminisani parazitarni joni sluzi kao rastvarac leku koji cemo sipati na gazu, I mora biti zagrejana na temperature od 45- 46 stepeni, jer je potrebno zagrejati gazu na 37-38 stepeni.
U suprotnom gaza rashladjuje rastvor leka iz kupatila cemu doprinosi vreme manipulacije pri aplikaciji elektroforeze. Lekovi se daju u miligramskim dozama I ne sipaju se na gazu u malim jedinicama vec ih je bolje prethodno rastvoriti u 20 cm3 destilovane vode kako bi se lek pravilno rasporedio. Galvanska struja pri prolazku kroz telo coveka dovodi do polarnog, interpolarnog I specificnog efekta.
Pri aplikaciji elektroforeze bitno je lek postaviti na elektrodu istog pola kao sto je deo jedinjenja koje deluje kao lek. Na primer : kalijum+ , jod – se nanosi sa negativne elektrode jer zelimo u kozu uneti jon joda koji je dejstveni princip I koji je negativno naelektrisan. On ce kao takav na putu ka pozitivnoj elektrodi morati da se unese I prodje kroz kozu.
U slucaju greske pola, lek ostaje na onoj elektrodi gde smo ga naneli I efekat je raven nuli.
Takodje je bitno da se na drugu inaktivnu elektrodu stavlja gaza koja je natopljena toplim fizioloskim rastvorom jer ona sluzi samo kao provodnik I omogucava uspostavljanje strujnog kola.
Funkcije aparata:
-Ubacujemo hranljive sastojke u kozu
-Struja vrsi drenazu nagomilanih toksina
-Ubacuju se sastojci duboko u tkivo kako bi se koza oporavila I izgledala lepse
-Oporavlja nerve I jaca sastav kolagenih vlakana
-Suzava pore I sprecava upalu
Indikacije:
Indikacije za primenu galvanske struje: neuralgije, neuritisi, periferne lezije nerava, funkcionalna i organska oštećenja perifernih arterija, artroze, artritis, algodistrofija, mijalgije, tendinitisi, postraumatski edemi,elektordijagnostika, elektroforeza lekova.
Kontraindikacije:
Kontraindikacije: oštećenje kože, prisustvo metala, akutna krvarenja, oštećen senzibilitet i opšte kontraindikacije.
TRETMAN AKOZNE KOZE
Akne su jedan od vanvremenskih estetskih problema. Daleko od toga da pogađaju samo tinejdžere. Mnoge žene imaju problema sa aknama i u poodmaklim godinama. Uzroci pojave akni mogu biti razni, nepravilno tretiranje I nega koze lica, nepravilna ishrana, komodogena I neodgovarajuca dekarativna kozmetika…
Lecenje akni zavisi od stepena. Ako su prisutne jake upale, dermatolozi najcesce to lece industrijskim retenoidima ili hormonskim reparatima.
Daju se I antibiotici koji se mogu davati putem elektroforeze kao sto je gentamicin, klindamicin, eritromicin.Kod rosacee najpogodniji je unos vitamin C. Oni se mogu davati I u vidu miksutera za mazanje lica, ili u vidu oralnih preparata.
Galvanska struja prodire dublje u kozu I na taj nacin dovodi do boljeg prodora leka u resavanju problema sa akoznom kozom.Redovni tretmani I pravilno tretiranje koze dovode do brzih I uspesnih rezultata.
ZAKLJUCAK
Elektorforeza je pogodna za vise tipova koze. Posebno je pogodna za masan tip koze, zrelu kozu I kod problema sa razaceom. Pravilno koristenje I rukovanje galvanske struje I unos lekova dovodi do resavanja I izlecenja problema. Dovodi do bolje cirkulacije I hranljivosti koze.
Literatura:
http://www.poslovni.hr/blog/elektroforeza-lekova-1150
Slike: